Operat przeciwpożarowy to dokument konieczny do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Musi on zostać wykonany przez odpowiednie podmioty. W poniższym opracowaniu wyjaśniamy, czym dokładnie jest operat przeciwpożarowy oraz kiedy jest wymagany. Podpowiadamy także, kto zajmuje się jego wykonaniem.
Operat przeciwpożarowy jest dokumentem w którym zostały zebrane warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części, a także innego miejsca, w którym magazynowane są odpady. Zgodnie z obowiązującą ustawą operat powinien zawierać trzy części składowe:
Zgodnie z art. 42 ust. 4b Ustawy o odpadach do wniosków o wydanie pozwolenia na
oraz zgodnie z art. 184 ust. 4 pkt 5 Ustawy prawo ochrony środowiska do wniosków o wydanie pozwolenia na
należy dołączyć m. in. operat przeciwpożarowy, określający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów.
Złożenie wniosku o uzyskanie wymienionych zezwoleń bez prawidłowo sporządzonego operatu przeciwpożarowego sprawi, że PSP nie wyda pozytywnej decyzji w tej sprawie. Dlatego też warto zlecić stworzenie tego dokumentu doświadczeń firmie, działającej w branży ppoż.
Osoby uprawnione do sporządzenia operatów przeciwpożarowych:
Posiadamy powyżej opisane kwalifikacje do sporządzania dokumentów. Działamy w branży od wielu lat, dzięki czemu mamy wymagane doświadczenie w zakresie działań, związanych z ochroną ppoż.
Jeśli zlecisz nam sporządzenie operatu przeciwpożarowego, w pierwszej kolejności konieczne będzie dostarczenie nam dokumentacji dot. obiektu, którego będzie dotyczyć operat przeciwpożarowy. Następnie zajmiemy się weryfikacją udostępnionych nam materiałów, a także udamy się na miejsce w celu oceny warunków podczas wizji lokalnej. To pozwoli nam na określenie tego, jak wygląda ochrona ppoż. na terenie obiektu. Zebrane informacje posłużą do sporządzenia operatu, który następnie należy dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na zbieranie bądź przetwarzanie bądź wytwarzanie.
Wybierając naszą firmę do wykonania operatu, możesz mieć pewność, że cała procedura przebiegnie szybko i sprawnie. Zadbamy o zgodność dokumentów z prawem, a także odpowiednie zaopiniowanie obiektu. Nasza firma zajmuje się także tworzeniem innych dokumentów z zakresu ochrony ppoż., np. Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Wszystkie dokumentacje sporządzamy starannie i z dużą dokładną, dla zapewnienia jak najwyższej jakości. W związku z powyższym jesteśmy w stanie wykonać wszystkie niezbędne dokumenty z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Gdy dostarczymy Ci już sporządzony operat przeciwpożarowy, Twoim kolejnym zadaniem będzie dołączenie go do wniosku o wydanie pozwolenia i złożenie wszystkich dokumentów do odpowiedniego organu. Następnie zostanie przeprowadzona kontrola Państwowej Straży Pożarnej, która będzie miała na celu potwierdzenie informacji zawartych w dokumentach.
Ostatnim etapem jest uzgodnienie operatu z PSP. Uzgadniając warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu budowlanego, jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej podejmuje decyzję odnośnie do złożonego wniosku. Możliwe są trzy sytuacje:
Podstawa prawna:
Zapraszamy do kontaktu!